Zajímavosti v Kryštofově Údolí
Viadukt/ železnice
Kamenný železniční viadukt postaven v letech 1898–1900 na trati z Liberce do České Lípy. Nachází se mezi nádražím Novina a tunelem pod Křižanským sedlem. Je postaven do oblouku, měří celkem 230 metrů a klene se více než 29 m nad údolím.
Novinský železniční viadukt, zvaný též velký, je jeden ze dvou železničních viaduktů na katastrálním území Novina u Liberce. Novina je vesnice, část obce Kryštofovo Údolí. Nachází se asi 1,5 km na jihovýchod od Kryštofova Údolí a žije zde asi 30 obyvatel. Viadukt stojí mezi nádražíčkem Novina a tunelem pod Křižanským sedlem směrem na Českou Lípu. Pod viaduktem prochází modrá turistická značka od nádraží Novina do sedla Výpřež pod Ještědem. Samotný viadukt není vzhledem k charakteru stavby veřejnosti přístupný. Kamenný železniční viadukt byl postaven v letech 1898–1900 na trati z Liberce do České Lípy. Má celkem 14 oblouků, délku 230 metrů a trať na něm vede do oblouku ve výšce až 29,5 metrů nad zemí. Po jeho přejetí vjíždí vlak mířící směrem do České Lípy do 800 metrů dlouhého tunelu pod Křižanským sedlem. Za ním se nachází nádraží Křižany.
Kostel sv. Kryštofa- márnice a zvonice- hrob Martina Chaloupky
Kostel svatého Kryštofa v Kryštofově Údolí je římskokatolický farní kostel postavený jako roubená stavba v raně barokním slohu v letech 1683-1686. Společně s přilehlou farou a márnice tvoří uzavřený celek uprostřed církevního areálu v prostředí starého hřbitova. Je citlivě zasazen do krajiny na východní straně stráni nad nedalekým centrem obce Kryštofovo Údolí v Libereckém kraji. Kostel od doby svého vzniku neprodělal větší architektonické úpravy a zůstal zachovaný tak, jak jej stavitelé zamýšleli. Od roku 1966 je kostel spolu s farou chráněn jako kulturní památka
Stranou kostela stojí dřevěná zvonice, která byla postavena při barokních úpravách areálu kostela v roce 1754.
Před zvonicí se nachází raně barokní, čtvercová, ploše krytá márnice. Je v ní sloupový, portálový ze 2. čtvrtiny 17. století, který je však rozebrán. Na stěnách márnice je osm pohřebních rokokový štítů, které jsou vykrajované na dřevě. Jsou na nich mravoličné výjevy a nápisy z období kolem roku 1760.
Jírův betlém
Venkovní betlém z dílny českého malíře, grafika a ilustrátora Josefa Jíry, který již od roku 1999 zdobí centrum obce Kryštofovo Údolí. Každý rok v sobotu před první adventní nedělí se koná slavnostní nasvícení Jírova betléma s kulturním programem a tím se zahajuje adventní sezóna. Dílo vzniklo z iniciativy pana Martina Chaloupky a stalo se součástí dalších betlémů, které můžete v obci v období adventu vidět. Jírův betlém se stal symbolem adventu nejen pro občany z Kryštofova Údolí, ale i pro mnoho návštěvníků z celého okolí.
Celý betlém dosahuje délky 16 metrů a jeho postavy jsou vysoké až 3 metry. Každá z figur váží okolo 20 kg. Levé křídlo díla znázorňuje krále Heroda a vraždění neviňátek, uprostřed je znázorněna svatá rodina a pravé křídlo znázorňuje útěk svaté rodiny do Egypta.
Kaple sv. Kryštofa
Kaple svatého Kryštofa, patrona všech poutníků, se dnes nachází hluboko v lesích, vysoko nad obcí Kryštofovo Údolí. Stojí na historické hřebenovce (Kammweg) vedoucí z Ještědu dál přes Lužické hory až na Růžovou horu u Děčína. Kaple stojí na pozemku Lesů ČR, historicky však o ní pečuje obec Kryštofovo Údolí. Stavba pochází z roku 1763, jak nám připomíná letopočet ve výklenku kaple. První velká oprava kaple proběhla v roce 1854. Kromě opraveného zdiva byl do kaple umístěn zcela nový obraz na kovové desce od místního malíře Wenzela Hermanna. Kaple byla uzavřená dřevěnou mřížkou. Již v roce 1860 byla znovu renovována a místní farář August Klindert k ní vedl slavnostní procesí. V obecní kronice z téhož roku je zmínka, že kaple byla opravena za finančního přispění štábního lékaře Dr. Josefa Flögela z Noviny. Další opravy kaple proběhly v roce 1921 a do výklenku kaple byl umístěn obraz sv. Kryštofa. Traduje se, že kaple a její okolí inspirovaly chrastavského malíře Josefa Führicha, evropsky známého malíře z období romantismu. Krajinné motivy z okolí kaple lze vidět na jeho obraze „Panna Marie v zeleni“, který si můžete prohlédnout na pravém postranním oltáři v kostele sv. Vavřince v Chrastavě. Po roce 1945 kaple v lesích pomalu pustla. V roce 1998 ji za peníze z rozpočtu obce a za pomoci několika spoluobčanů opravil pan Stanislav Slovák. Z vlastních prostředků k ní také věnoval a postavil lavičku. Do kaple byla umístěna fotografie sochy sv. Kryštofa z patronátního kostela v Blaubeurenu. V této obci sídlí krajanské sdružení bývalých obyvatel Kryštofova Údolí a Noviny. Slavnostní svěcení opravené kaple proběhlo 31. srpna 1998. V roce 2001 rozhodli členové SDH Kryštofovo Údolí, že si vezmou kapli pod svůj patronát a budou se o ní pravidelně starat. Slavnostní žehnání zrekonstruované kapli proběhlo 29.7. 2022 a venkovní Mše svatá se od roku 2022 stane součástí Údolské pouti, která se koná každý poslední celý červencový víkend. Ke kapli se z centra obce dostanete po zeleně značené turistické cestě, která stoupá vzhůru do lesů. Z Ještědu k ní dojdete po červeně značené turistické značce E3, tzv. Hřebenovce.
Knihy o Kryštofově Údolí
Kryštofovo Údolí. Putování časem a krajinou.
Poutavé a mnohotvárné jsou dějiny obce, která již téměř půl tisíciletí leží v ještědských horách, v hlubokém údolí říčky Rokytky. V 16. století byla jedinou hornickou osadou lemberského panství, v níž se dobývalo stříbro. Od té doby prošla mnoha proměnami a stala se jedním z nejznámějších a nejmalebnějších sídel Ještědského hřbetu, jehož mohutná hradba se zvedá nad údolím Nisy a v mnohém se liší od sousedních Jizerských hor, chránících město Liberec z opačné, severní strany.
Dobrodružství v Kryštofově Údolí
Pod horou Ještěd se rozkládá malebná obec Kryštofovo Údolí. Stojí zde překrásný železniční viadukt, který učaroval autorům této knížky. Radek Malý napsal pohádkový příběh o stavbě viaduktu a Helena Wernischová, která knížku ilustrovala, na něj navázala dobrodružnou i hravou pohádkou. Oba příběhy spojuje tajuplná postava strážce viaduktu.
Přírodní koupaliště
Betonová nádrž, kovové schody pro lepší přístup do vody, přírodní voda
Roubené a hrázděné domy
Patrové v přízemí roubené a v patře hrázděné domy s podstávkou. Roubený dům je unikátní ukázkou vesnické lidové architektury 17. století a původně zřejmě sloužil jako hostinec. Objekt byl v průběhu staletí postupně rozširován, až získal stávající křížový půdorys, který je v České republice u vesnických staveb zcela unikátní.
Turistické trasy
Pracujeme na úpravách několika tras. Včetně náučných stezek.
Historie Kryštofova Údolí
Kryštofovo Údolí bylo patrně založeno uhlíři někdy v 16. století. Současná obec je tvořena trojicí původních vsí, zakládaných během postupu osadníků podél toku Rokytky na levé straně údolí Nisy. Tak vznikla postupně Rokytnice, pak Bezové údolí a nejvýše Novina, poprvé zmíněné v roce 1518 podél potoka jako majetek hornolužického fojta Viléma II. z Ilburka a součást lemberského panství. V téže době probíhala v lesích u Rokytky těžba stříbra a olova, která byla před rokem 1750 zastavena. V roce 1528 Vilém z Ilburka udělil oběma osadám horní právo. V roce 1581 lemberské panství koupil Jindřich Berka z Dubé. V Rokytnici byl v té době zmiňován také hamr.
Za Mikuláše II. z Donína byla Rokytnice spolu s Křižany oddělena od Lemberka a připojena k panství Grabštejn. Bezové údolí dostalo jméno Christophsgrund (Kryštofovo údolí) po jeho synovi Kryštofovi z Donína, přičemž až do 20. století se rozlišovalo mezi Rokytnicí Bezovým údolím.
Údolím vedla v minulosti pašerácká stezka. Ještě v roce 1969 upomínala na tuto skutečnost v souvislosti se Smetanovou operou Hubička (a pochodem pašeráků v její předehře) patrová hrázděná Pašerácká hospoda Karoliny Světlé v centru obce. Karolina Světlá zde údajně tvořila podklad pro libreto opery (sepsané Eliškou Krásnohorskou), spis Hubička a jiné Ještědské povídky.
Firmy v Kryštofově údolí
Včelařství sv.Kryštof www.podjestedskymed.cz
Penzion Neuland
Penzion Údolanka www.udolanka.cz
Penzion Eva- Fajmon Jiří www.penzion-eva-liberec.penzion.cz
Restaurace U Uhlířů
U Skrblíka- penzion a restaurace www.penzion-uskrblika.cz
Penzion Rokytka s.r.o. www.pen-rok.cz
Kavárna u Ježka www.kavarnaujezka.cz
Farma stříbrník www.farmastribrnik.cz
Ranč v Kryštofově údolí rancvudoli.eu
V Bezovém Údolí www.vbezovemudoli.cz
Školka mraveniště www.mraveniště-ku.cz